Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej

STREFA KLIENTA

MONTAŻ PARKIETU NA PODŁOŻU BEZ OGRZEWANIA PODŁOGOWEGO

 

Parkiet dwuwarstwowy przeznaczony jest do pomieszczeń mieszkalnych. Nie zaleca się stosowania w pomieszczeniach narażonych na zalanie wodą, np. łazienkach, tarasach itp. Można układać go w dowolne wzory.

Poniżej przedstawione zostały wskazówki jak można montować nasz parkiet na podłodze bez ogrzewania podłogowego.

 

Na początek kilka porad:


Zakupiony parkiet należy przechowywać w oryginalnych opakowaniach w pomieszczeniu o stałej temperaturze (18-22˚C) i wilgotności powietrza (40-60%).

 

Zalecane jest aby 24-48 godzin przed przystąpieniem do układania paczki z parkietem znajdowały się w pomieszczeniu, w którym parkiet będzie układany.

 

Paczki należy rozpakować bezpośrednio przed przystąpieniem do układania.

 

Zanim przystąpimy do układania parkietu należy sprawdzić wilgotność podłoża za pomocą specjalnych przyrządów pomiarowych. Wilgotność ta dla betonu powinna wynosić max. 2% CM - zalecamy dążyć do niższej wilgotności. Podłoże powinno być suche, czyste i zagruntowane.

 

Parkiet można przyklejać do podłoża betonowego, płyt wiórowych, sklejki i płyt OSB.
 

Różnice poziomów podłoża nie powinny przekraczać 2 mm na 1 metrze. Zalecane jest układanie podłogi prostopadle do kierunku nasłonecznienia. W zależności od wybranego wzoru układanie zaczynamy od ściany, progu, narożnika lub środka pokoju.

 

 

Wskazówki krok po kroku:

 

Pomiędzy ścianami a klepkami ustawiamy kliny pozostawiając szczeliny dylatacyjne do 10 mm. Do montażu podłogi należy stosować kleje poliuretanowe o dużej elastyczności co zapobiega "trzaskom" słyszanym np. w nocy.

 

Klej nakładamy na pas szerokości 50 cm za pomocą packi z odpowiednim grzebieniem i układamy według wybranego wzoru. Zużycie kleju uzależnione jest od wyrównania i jakości podłoża.

 

Parkiet kleimy na całej powierzchni dociskając go do podłoża. Piór i wpustów nie skleja się ze sobą. Wskazane jest układanie klepki do wystającego pióra, co ułatwia dopasowanie i skraca czas montażu. Każde kolejne klepki dokładnie dociskamy do siebie, aby zlikwidować szczeliny.

Klepki przycinamy w miarę potrzeb ostrą piłą drobnozębną ręczną lub elektryczną. Należy zwrócić szczególną uwagę na dokładność przycięcia klepek w widocznych miejscach, np. progach.

 

Po ułożeniu całej podłogi usuwamy kliny dystansowe i montujemy listwy przypodłogowe. Zamiatamy i odkurzamy podłogę, zabrudzone miejsca czyścimy wilgotną szmatką. Na całej powierzchni rozprowadzamy środek uszczelniający mikroszczeliny między klepkami w celu zabezpieczenia przenikania wilgoci do drewna, a następnie całą powierzchnię polerujemy.

 

Powyższe wskazówki oparte są na wieloletnim doświadczeniu, mamy nadzieję, że okażą się pomocne. Szczegółowych informacji mogą zasięgnąć Państwo u wykwalifikowanego parkieciarza lub ekipy montażowej.

 

Wytyczne te stanowią wskazówkę skierowaną do Państwa zgodnie z naszą najlepszą wiedzą. Nie zawierają one informacji uznawanych przez fachowców jako ogólnie przyjęte i znane.

Treść tych wytycznych nie posiada mocy prawnej, tak więc nie stanowi ona podstawy do roszczeń z tytułu odpowiedzialności cywilnej oraz roszczeń gwarancyjnych wynikających z ich wypełnienia.