Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej

Jak pielęgnować parkiety

PIELĘGNACJA PARKIETÓW WYKOŃCZONYCH OLEJEM - ZALECENIA OGÓLNE

Zalecenia ogólne pielęgnacji parkietów

Nasze wyroby są fabrycznie zaimpregnowane olejem do podłóg drewnianych.

Do czyszczenia i codziennej pielęgnacji zalecamy stosowanie środków przeznaczonych do podłóg olejowanych zgodnie z instrukcją producenta danego środka.

 

1. PO POŁOŻENIU PARKIETU

Państwa podłoga jest fabrycznie na gotowo zaimpregnowana olejem do podłóg drewnianych. Bezpośrednio po położeniu podłogi należy sprawdzić, czy nie występują pojedyncze zabrudzenia lub plamy, np.: ślady żywicy lub odciski palców. Jeżeli tak, zalecamy usunąć je za pomocą środków zawierających rozpuszczalniki przyjazne zarówno dla użytkownika jak i dla podłogi. 

 

1.1. Pierwsza pielęgnacja
Cała podłoga musi być przemyta i według naszych zaleceń zakonserwowana środkiem myjąco-konserwującym zawierającym woski pielęgnacyjne. Należy go nanosić przy użyciu polerki talerzowej (tarczowej) za pomocą miękkiego pada. Czynność ta jest niezbędna dla zabezpieczenia brzegowych krawędzi parkietu. Zaleca się, aby pierwszą pielęgnację, zaraz po ułożeniu podłogi, przeprowadziła ekipa montażowa. Do decyzji parkieciarza należy, czy cała podłoga będzie przepolerowana za pomocą miękkiej bawełnianej szmatki.

  

2. CODZIENNA PIELĘGNACJA I CZYSZCZENIE

 

2.1. Normalna pielęgnacja (w miarę potrzeb)

Kurz i zabrudzenia usunąć miotłą lub odkurzaczem, następnie przetrzeć wilgotnym mopem lub ściereczką. Należy pamiętać, że nadmiar wody to wróg podłóg drewnianych, w związku z czym zaleca się, aby narzędzia stosowane do pielęgnacji i czyszczenia były rzeczywiście wilgotne, a w żadnym wypadku nie mokre.

 

2.2. Normalne czyszczenie (w miarę potrzeb)
W celu usunięcia przylegających, rozpuszczalnych w wodzie zanieczyszczeń przemyć podłogę wilgotną (nie mokrą) szmatką lub mopem. Należy użyć do tej czynności środka do mycia rozcieńczonego w wodzie według zaleceń producenta. Po zakończeniu tej czynności wytrzeć podłogę do sucha. Nie przeprowadzać czyszczenia przy użyciu środków alkalicznych i zawierających mydło (za wyjątkiem mydeł naturalnych).

 

2.3. Intensywne czyszczenie (w miarę potrzeb)
Do usuwania uporczywych plam nanieść niewielką ilość bezbarwnego lub kolorowego środka polecanego do gruntownego czyszczenia zawierającego woski i oleje pielęgnacyjne. Czynność tę przeprowadzić bezpośrednio na podłodze lub za pomocą czystej ściereczki.